Kurser og events

Studiedage for kateketer


Studiedagene er et tilbud til kateketer - Kom og bliv inspireret og klædt på til opgaven som kateket og mød andre kateketer.

Studiedagene ledes af Ann-Lise Aasesdatter, kateketisk konsulent og Marcelino Gauguin, leder ved Pastoral-Centret.

Næste studiedage:

28. oktober i Århus
11. november i København, Skt. Ansgars kirke

Tilmelding og mere info: annliseaasesdatter(a)gmail.com

Image
Vil du vide mere?

Kontakt Pastoral-Centret

Netværk for kateketer


Kom og vær med til netværksmøderne - og inviter også andre, vær især opmærksom på at invitere nye kateketer, så vi efterhånden bliver flere og flere.

I netværket mødes kateketer fra hele landet med jævnemellemrum online. Møderne ledes af Ann-Lise Aasesdatter, kateketisk konsulent ved Pastoral--Centret. Ann-Lise kan kontaktes på mobil 23 29 18 33 eller e-mail: annliseaasesdatter(a)gmail.com

Image

Online på Zoom - følg linket her.

(Det er en god idé, at installere Zoom på din enhed inden mødet.)

Møder i netværket sidste halvår 2023:
(bemærk der er visse ændringer pga nye initiativer)

Mandag 18. september kl. 19.30-21.30

Tirsdag 24. oktober: Bibeldrama med Marianne Meier – tilmelding 1 uge før ved mail til annliseaasesdatter(a)gmail.com

Torsdag 16. november: Knud Jørgensen om franciskansk spiritualitet; opsamling på bibel-film

Torsdag 14. december: Teologi v. Marcelino; opsamling på bibelfilm

Datoer for netværksmøder forår 2024:

Onsdag 24. januar: Religionspædagogik, oplæg Ann-Lise.

Onsdag 28. februar: Diakonernes kald og opgaver i bispedømmet. Besøg af 3 diakoner, der hver vil fortælle om deres tjeneste i kirken.

Torsdag 14. marts

Onsdag 24. april

Torsdag 30. Maj



Vil du vide mere?

Kontakt Pastoral-Centret

Image

Gå-hjem-møder

Video fra tidligere Gå-hjem-møder





Ægteskabskurser – Forberedelse til katolsk ægteskab

Som en del af den katolske  ægteskabsforberedelse skal parrene på en obligatorisk kursusdag. På kursusdagen bliver modulerne 3, 4, 5 og 6 i ægteskabsmaterialet “Vi vil giftes” behandlet af et team af verdslige, katolske  undervisere.

Sted: Flere steder i hele landet.

Sprog: Ægteskabskurser holdes på dansk og på engelsk.

Læs mere og tilmeld dig her.

Voksenkatekese KPNs kurser i Sverige

Se KPNs kurser på denne side.

KPN er det svenske pendant til Pastoral-Centret. Nogle af deres kurser holdes i Skåne – ikke langt væk for danskere, der kunne tænke sig at deltage.

Abonnér på vores nyhedsbrev:

– så går du aldrig glip af informationer om nye kurser og relevante events.

Modtag Pastoral-Centrets nyhedsmail

I Pastoral-Centrets nyhedsmail får du tips og ideer til trosformidling, men også nyheder om nye udgivelser, kurser og andre ting, som vi skønner har relevans for vores målgruppe.

Se tidligere nyhedsbreve her.